Mac-OS işletim sistemiyle haşır neşir olmaya başladıkça gereksinimlerim artıyor. Bazen 10 yazılım kimi zamanda 15 yazılım aynı anda çalıştırdığım oluyor. Tüm bu yüklenmelerde benim gariban mac’e ağır geliyor. O nedenle onun daha rahat koşabilmesi (Bu tabiride yeni kazandık ?x! neyse…) için zaman zaman bakım ve stabilite çalışmaları yapmak gerekiyor.

Benzer ihtiyaçlar dolayı windows hakkında arama yapsanız Türkçe yüzlerce yazı bulabilirsiniz. Fakat gel gelelim mesele mac olunca bu rakam çok daha aza iniyor. Bende yaklaşık 2 yıllık mac kullanınıcısı olmanın güveniyle, daha yüksek performans elde etmek için mac-os işletim sistemi nasıl daha iyi optimize edebileceğiniz konusunda birkaç madde yazdım. Benim su anda aklıma gelmeyen veya bilmediğim belki başka metodlarda olabilir. Onlarıda bu listeye eklersek zengin bir içeriği bir çatı altında toplayabileceğimize inanıyorum. Yani, kendi özel metodlarınızı bekliyorum ;)

1. Baslangıcı temizleyin, olabildiğince boş tutun
Bazı yazılımlar bilgisayarınız başlarken direk başlama ihtiyaci duyarlar. Bu ihtiyacın ana kaynağı sizing daha hızlı ve kolay bir şekilde bu yazılımlara ulaşmanıza olanak sağlamaktadır. Ama bunların sayısı artıkça sizin gereksinimleriniz üzerine çıkabilir. Tam bu noktada yapılması gereken bunları kontrol altına almak. Bunun için Apple Menu > System Preferences > Accounts > Login Items altına gidip çok sık kullanmadığınız yazılımları seçerek silebilirsiniz.

2. Eksta donanimlari kapatin
Universal Acces, Bluetooth, speech recognition ve internet sharing gibi hizmetlerin bir çoguna gün içersinde siklikla ihtiyaç duymazsiniz. Bunlari kullanirken açip isiniz bittikten sonra kapatmak çok daha verimlidir. Ayrica enerji tüketimini de çok olumlu etkiliyor. Bunlarida kapatabilmeniz için system preferences’i kullanabilirsiniz.

3. Gereksiz dosyalari temizleyin
Yazilimlar hem PowerPC için hem de Intel islemciler için ayarlanmis olarak geliyorlar. Kullandiginiz MAC iki islemci tipinden biriyle çalistigi için diger dosyalar gereksiz oluyorlar. O nedenle bunlari XSlimmer gibi bir yazilim ile ara ara temizlemek çok verimli olacaktir. Böylece hem sabitdisk’inizde yer açilmis olacak hem de yazilimlar daha hizli çalisacaktir. Ama dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Çesitli forumlarda okuduguma göre XSlimmer Intel’in Rosetta ailesi islemcilerle arasinin pek iyi olmadigi ve büyük sorunlar yaratabildigi. Rosetta islemcili MAC sahiplerinin bu duyumlara dikkat etmesinde fayda var.

4. Dashboard’daki kullanmadiginiz ya da az kullandiginiz widget’leri temizleyin.
Ýyiler, hoslar ama acaip derece de RAM tüketiyorlar.

5. Sabitdisk’lerinizde sanal bellek için her zaman bos alan olsun.
MAC-OS isletim sistemleri, sistem bellegi kadar sanal bellekte kullanirlar. Bunu göz önünde bulundurarak her zaman sabitdisk’inizde yeterli alaniniz olmasi iyidir. Fakat bu elzem birsey degildir. Örnegin ben geçen sene tam anlamiyla dolu bir disk ile de sorunsuz çalistigimi biliyorum. Bu da MAC-OS, windows’a gore çok daha iyi bir sanal bellek yönetimi oldugunu gösteriyor.

Yaziyi çok daha fazla uzatmak istemiyorum. O nedenle simdilik 5 madde ile bitiyorum. Bir de ayrica optimizasyon islemleri konusunda uzmanlasmis Cocktail ve TinkerTool gibi yazilimlara da bir göz atmanizi öneririm. Birde bu yazida sik sik bahsedilen bol RAM kullanma, yogun islemci tüketimi gibi mevzuularin hepsini Activity Monitor araciligiyla sizde takip edebilirsiniz. Kendileri Utility klasörünün içersinde sizlerin merakini gidermek için bekliyor..

Yazıyla ilgili Etiketler

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


View Sidebar