slumdog_gorsel

Eskiz defterine olabildiğince az film yazıyorum. Ama beni etkileyen ve hayatımda önemli olayları karaladığım bu defterde kendine yer edinmesi gereken bir film seyrettik bu akşam; Slumdog Millionare.

Biz seyretmeye uzunca bir vakit önce karar vermiştik fakat tez mez derken ancak gidebildik. Tabii bu kadar iteleyince, popüler salonlarda çok önceden bitmişti bile. Ama majestic’in samimi çalışanları ve ufak salonlarında gayet iyi bir kalabalıkla filmi seyrettik.

Tek kelime ile enfesti.

Uzunca zamandır seyrettiğin en akıcı, en özgün, en sağlam kurguya sahip bir filmdi; Slumdog Millionare. Her anından bu kadar keyif aldığım çok az ve ender filmler vardır. Danny Boyle çok temiz bir iş çıkarmıştı. Müzikleriyle, görüntüleriyle her şeyi ile bizi etkilemeyi başardı. Filmdeki duygu paylaşımı o kadar gerçekçi ve samimiydi tüm anları birebir yüreğimizde hissettik. Finalde çalan Jai Ho ile harekete geçip dans etmek bile istedik. Oscar dahil birçok ödülü kelimenin tam anlamıyla silip süpüren film, tüm bu ilgiyi fazlasıyla hak ediyor. Anafikirde kilit anahtar olarak barındırdığı “kadercilik düşüncesi” bazı kitleler tarafından yadırgansa da anlatılan öyküdeki tüm yollar bu kavramı besler nitelikte. Son bölümde gerçekten Jamal’ın milyoner olması kaderinde var olan bir “alın yazı” olarak yorumlanabilecek nitelikteydi.

Film’in son jeneriğindeki Bollywood’dan esinlenme gösteride çok keyifli bir süprizdi. Ayrıca yapılan jenerik çalışmaları da grafiksel açıdan filmle özdeş ve doyurucu nitelikler barındırıyordu.

Şu ana kadar yazdığım tüm cümleler filmi övücü nitelikte. Bu noktadan sonra devam etsem de buna benzer cümleler döküleceği için yazıyı burada noktalanıyorum. Son zamanda seyrettiğim yerli yabancı birkaç film arasında şiddetle tavsiye edebileceğim, hatta seyretmeye karar verdiğiniz zaman beni de davet edin diyebileceğim tek film. ;)

(Yazı sonu eskiz notu : Film yüzünden eskiz defterine bir de sinema kategorisi geldi ahanda. ).

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


*

View Sidebar