braintraining

Bugünlerde minimum uyku, minimum sosyal hayat, minimum geyik ve maksimum yemek ile yaşıyorum. Canım her sıkıldığında, kafam her bozulduğunda hadi kalkıp bir şeyler atıştırayım diyorum. Tüm kızgınlığımı, stresimi, endişelerimi yediğim bir parça ekmek ve iki kaşık yemek gideriyor. (vakitsiz yenen her lokma bana ekstra kilo ekstra göbek olarak geri dönüyor.) Rutin denen korkulu rüyanın eşiğindeyim. Gündüz körü, bana kabuslar gösteren bu canavar kılıklı kelime artık hayatımın baş köşesinde. Kocaman bir göbekle. Rutinlikten ve sıradanlıktan çok korkmuş ve irkilmişimdir, hep. Ama şu günlerde baş tacım oldu ikisi de.

Tez tez diye diye nicelerine sarıldım demeyeceğim. Malum sebep artık biliyorsunuz. Hal böyle olunca yazamadıkta, çizemedikte Eskiz Defteri’ne. (Gerçi yakında sağlam bombalarım var. Tez eteğimi feci doldurdu bakmayın ;) )Hal böyle olunca dedim yazacaksam böyle hareketli, kıpır kıpır ve beyinlerini tırmalayacak bir konu üzerine yazayım dedim.Haydi bir iki üç derken de baktım konu; benim yakın zamandan bu yana, günde en az bir tanesi ile boğuştuğum beyinlerimize idman yaptıran oyunlara geldi. (Literatürdeki adı : brain training bu amaca yönelik oyunlara da brain training game deniyor.)

Ben de kendi favorilerimi yazayım dedim. Eskize bir renk gelsin dedim. Bunları şifa niyetine yazıyorum. Erken yaşta bunamaya, Alzheimer denen illete bir “höyt” diyebilmeniz için sıraladım hepsini.  Tabii bunlar boyalı cümleler asıl ihtiva eden şey ise eğlence (çaktırma :p)

  • - www.brainmetrix.com çok sağlam kategorize olmuş oyunlar. Oyunların arabirimi çok basit ve sade. Ama nitelikleri güçlü.
  • - http://www.sharpbrains.com/ bu site fazlasıyla konuya bilimsel yaklaşıyor. Brain training üzerine bolca yazılar ve günlük uygulanabilecek teknikler de barındırıyor. Ara ara bakılıp yürürken, otobüs beklerken uygulanabilecek şeyler.
  • - http://www.brainarena.com/CountrySelect?countryCode=UK topladığınız puanlar sadece size kalmıyor başkalarının topladığı puanlarla kıyaslanıyor. Buda işe daha heyecan katıyor ve çekici hale getiriyor. Bence muhakkak bir bakın!
  • - http://www.queendom.com/tests/testscontrol.htm?t=3 burada da güzel oyunlar var fakat biraz zayıf nitelikte olduğu için çok fazla mıncıklamışlığım yoktur. Ama konuyla alakalı çok ciddi çalışmalar içermekte.
  • - http://www.gamesforthebrain.com/ hem Türkçe seçeneği hem de güzel oyunlar var!
  • - http://www.miniclip.com/games/en/brain-training.php işte listenin belkide bir numarası olması gerekir. Oyunlardaki grafiklerin güzel olması kadar oyunların kurguları da çok başarılı. :) Ne de olsa miniclip tabii Farklı bir şey beklemek ayıp olurdu.
  • - http://matica.com/free-flash-games/2/Brain-Gym.html bu sayfada brain gym adında flash tabanlı tekbir oyun var. Pratik ve sevimli bir arabirimi var. Bilindik yollarla USB stick’lere yüklenebilir, her daim yanınızda hazır olabilir. Güzeldir, tatlıdır.

Bu liste bitmez daha fazlası ve ekleyeceğim güncellemelerle gelişecek liste delicious üzerinde.

İşte listenin delicious adresi : deliciouslogo http://delicious.com/KAghast/brainTraining.

Şu an için yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


View Sidebar