evdenargilenasilhazirlanir

Nargile benim için çok ayrı bir keyif. O kadar bağımlısı değilim ama ayda bir kere tüttürmek benim için çok büyük bir zevk. Nargile mevzusu, beni en çok mutlu eden zararlı alışkanlıklarımdan. Hele bir de yanında güzel insanlar varsa, hoş sohbet ortamı yaratılabiliyorsa tadına doyum olmuyor. İşin erbabı oldum diyemem ama dediğim gibi yanında güzel bir sohbet kötü bir nargileyi bile görmezlikten gelmenize sebep olabilir, buna eminim. Bilenler bilir sırf bu yüzden 10’dan fazla sosyomat nargile buluşması gerçekleştirdik. Kendi sosyal ortamımızı yarattık, çok güzel insanlarla tanıştık, kaynaştık. Tüm bu güzelliğin çıkış noktası da yine nargile keyfiydi.

Bu yazıyı yazmamın sebebi ise nargile övgüler yağdırmak değil. Asıl amacım nargileyi evde nasıl hazırlanacağını anlatmak. Ben bu iş için çok zorluk çektim. Birçok denemeler yaptım. Aman canım bu kadar içmeyi biliyorsunda hazırlamakta mı zorlandın diyecekler olabilir ama işte o ana kadar benim derdim hep üzüm yemek oldu ;) eee tabii üzüm yetiştirmeyi bilmeyince…

Neyse gelelim olaya. Evde nargile için gerekli olan malzemeler

1.    Nargile (Sağ olsun hayatımın güzelliği bana bir yılbaşı gecesi büyük bir sürpriz yaparak şahane bir nargile almıştı. Hala o anı unutamam.)
2.    Kömür
3.    Alüminyum folyo
4.    Tütün
5.    su

Her şey hazırsa artık hazırlamaya başlayabiliriz;

1.    Şişeye su doldurun. Tavsiyelerden yola çıkarak soğuk su koyun hatta içine 3-4 tane de buz atın. Ama çok doldurmayın. Ser borusu denen şişenin içine giren boru 1-2 cm suyun içinde kalmalı.
2.    Marpucu ser üzerindeki özel yuvasına koyun. Bunu yaparken marpucun etrafını iyice kontrol edin ve hava almasını engelleyin. (Mesela, marpuç bir kağıt ile sarılabilir.)
3.    Ser (Ser = nargilenin ana gövdesi) ucuna parmağınızı kapatarak marpucunuzdan hava çekmeye çalışınız. Bu durumda hava gelmemesi gerekir. Eğer suda kabarcık oluşuyor, yani hava geliyor ise, ser ucu borusu veya ser’in şişeye girdiği kısmı kontrol edin. Bir de tabii marpucun ser’e girdiği yuvayı kontrol edin.  Gerekirse zorlamadan biraz daha sıkıştırınız.
4.    Tütünü küçük parçalara ayırıp, kesinlikle bastırmadan lüle içerisine koyunuz. (Bastırmayın bu çok önemli!) Lüleye konacak tütün, seviye itibarı ile lüle üst seviyesini geçmemelidir. Ayrıca özel harmanları da dağınık koyabilirsiniz. Onlar hafif ıslak oldukları için birbirine yapışık gibidir ufak parçalar halinde koyabilirsiniz.
5.    Tütün konulan lülenin üzerini, kenarlarına taşacak büyüklükte Alüminyum Folyo ile kapatınız. Alüminyum folyoyu, hava almayacak şekilde lülenin kenarına sıvazlayınız. (Alüminyum Folyonun kalın olanını tercih ediniz.) Ama ince bulup da sakın 2 kat olarak sarmayın. O zaman tütün çok geç yanar.
6.    Alüminyum folyoyu maşa ucundaki tel veya başka sivri bir cisimle şekilde görüldüğü gibi deliniz.
7.    Lüleyi, ser’in uç kısmına, hava almayacak şekilde takınız.
8.    Nargile kömürünüzü yakınız. Kömürünüz tutuştuktan sonra ocağınızı kapatıp 3 veya 5 dakika ocağın üzerinde bekletiniz. Kömürünüzün dış yüzeyi beyaz hale gelince, şekilde görüldüğü gibi lülenin üzerine yerleştiriniz. Başlangıçta 3 parça kömür koyunuz. Kömürler küçülüp yeni kömür koymanız gerektiğinde 2 parça kömürle idare edebilirsiniz.
9.    Kömürünüzü, lülenin üzerine koyduktan üç beş dakika sonra içmeye başlayabilirsiniz. Nargilenizin tam verime ulaşması 10 ila 15 dakikayı bulabilir.

Yok bana daha pratik bir yol lazım ben uğraşamam diyorsanız ya da nargile sigaranın yerini tutmaz diyorsanız o zaman size de aşağıdaki video’yu öneriyorum şiddetle!…

.

16 Comments

 • Fatih

  kemal abi Biz bi nargile aldık her şeyi tamamda şu evde yapma olayı çok zor :D Disk kömürler var ocakta olmuyo yani pramız boşa gitti nasıl yapabilirz yardımcı olurmusun ?

 • admin

  Nargile de en kilit olay hava almaması. Eklem yerlerini kontrol ettin mi? hava alıyor mu? eğer hava almıyorsa kömürü koyduğun lüleyi kontrol et. Delikleri yeteri kadar açık mı?

  Genel de bu bu 2 sebep nargilenin tadını kaçırıyor. Umarım yardımcı olmuş olurum. Kolay gelsin. İyi keyifler!

 • ya cok zor işmiş yahu

 • S.A. kardesh her sey tamam da shu komuru nasil neyin icinde yakicami anlamadim ) bunun kucuk bi video halinde gonderirsen epostaya sevinirim onceden tsk

 • Abi Bİz Aldık Ta Yapamadık yardımcı olurmusun abi herşeyyi doğru yapdık neden tat gelmiyo.

 • abi su tutunk normal sigarinin icinden als&ak olurmu

 • özgür

  teşekkürler hocam

 • yasemin yildirim

  Ben bir bayan olarak nargile bagimlisiyim ama oyle ayda bir filan içen degil iki günde bir içen biriyim. Ve nargile yapiminda iddaliyimdir. Tarif cok iyi yapılmış yazanin eline saglik ama unutmayin kimyasal kömür cok kotu bas ağrısı yapar. Ben ocak üzerinde bir iki tane kömürü kizdirip balkonda komur tenceremin icine biraz daha komur ekleyip isinanlari ustune koyup biraz fon makinesi yardimi ile mangal gibi tutusruruyorum ve bana en az 2 saat yetiyor biraz ugrastirir ama cok iyi.

 • ilhan gocmen

  Teşekkürler yasemin un :)

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


*

View Sidebar