İşim gereği, bazı zamanlar evdeki bilgilasarıma erişme ihtiyacı duyuyorum. Evdeki makinamın donanımları sadece windows vista uyumlu olduğu için bu işletim sistemini mecburen kullanmaktayım. Daha önceki bir yazımda, windows vista yüklü bir makinaya uzaktan erişim yapabilmek için gerekli olan patch işleminden bahsetmiş ve bunun için gerekli yöntemi anlatmıştım. Bu yazı da ise eğer makinanınızda bir firewall varsa ne gibi bir ayar yapmanız gerektiğini anlatacağım. Benim makinamda Norton 360 yüklü. Vakti zamanında katıldığım seminerlerin etkisinden hala kurtulamadığım için norton yazılımlarından vazgeçebilmiş değilim. O nedenle bu bol sistem tüketen, çokça malware’i gözden kaçırman, bir zamanların efsanesini kullanıyorum. Bu yazı o nedenle Norton 360 eksenli olacak. Siz kendi makinanızda yüklü olan firewall’a göre gerekli ayarları google üzerinden bulup yapabilirsiniz.

Vista’da uzaktan masaüstü bağlantısı kurabilmek için yapmanız gereken 3 önemli adım :

 1. 1. Modem’inizden gerekli sanal sunucu ayarlarını yapmak. Windows Remote Desktop Connection 3389 nolu portu kullanır. Bu nedenle bu port üzerinden dışardan gelecek tüm istekleri uzaktan erişim yapmak istediğiniz makinanın ip’sine yönlendirmeniz gerekir. (Bu apayrı bir yazı konusu olduğu için sadece bu kadarla yetiniyorum. Detaylı bilgi isteyenler portforward.com adresine girebilir. Bu sitede birçok modemin port yönlendirmesi üzerine gerekli eğitsel dokümanlar mevcut.)
 2. 2. Windows Vista yüklü makinalara erişim için gerekli olan patch işlemini bu yazımdan okuyarak yapabilirsiniz.  (Gerekli olan patch dosyası da o yazının içersinde mevcut.)
 3. 3. Sıra geldi Norton 36o’a ayar çekmeye. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmekte.

RDP için Norton 360′da yapılması gerekli ayarlar

 1. 1. Norton 360′ı açın.
 2. 2. Settings (Ayarlar)’a tıklayın.
 3. 3. Firewall Protection (Güvenlik Duvarı Koruması)’a tıklayın.
 4. 4. Program Rules (Program Kuralları) kartına tıklayın. Listeden mstsc.exe (mstsc.exe, Remote Desktop Connection programının çalıştırma dosyasının adıdır.) dosyasını bulun. Internet Access seçeneğini Allow olarak ayarlayınız.
  NOT: Eğer mstsc.exe bu listede yoksa Add (ekle) butonuna basın. C:\WINDOWS\system32 yolunu takip ederek mstsc.exe‘i bulun.
 5. 5. Önce Apply (Uygula) butonuna basıp sonra Close (Kapat) butonuna basıp pencereyi kapatın.
 6. 6. Norton’unuz uzaktan erişim için hazırdır.

Bazı durumlarda Windows remote access ayarlarına da kontrol etmeniz gerekebilir. Bunun için;

 1. 1. My computer’a (Bilgiyarıma) sağ tıklayıp properties (özellikler) seçeneğini seçin.
 2. 2. Açılan system properties (sistem özellikleri) pencersinden remote (uzaktan) kartını seçin. Burdaki ayaların allow… olmasına dikkat edin. Aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz.

remotesettings.

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


View Sidebar