DVD ve CD’ler giderek eski görkemli günlerini arar duruma geldiler. Çünkü giderek yaygınlaşan disk kalıbı (disk imajı) kullanımı, bu tarz medyaların tahtını sallamakta. Yaygın olarak kullanılan kalıp dosyaların başında ise ISO formatı gelmekte.

Eski CD’lerinizi arşivlemek için de tercih edebileceğiniz bu kalıp dosya (ya da disk imajı) formatını, peki mac os işletim sisteminde nasıl tekrar cd’ye yazdırabilirsiniz? İşte bu sorunun yanıtı, bu yazıda saklı.

Mac OS’da Disk imajı oluşturma

Mac OS’da kalıp dosya oluşturmak oldukça basit ve hiçbir ek yazılıma gerek yok. Sadece Disk Utility programını kullanmanız yeterli.

Programı çalıştırdıktan sonra imajını oluşturmak istediğiniz CD veya DVD’yi seçip araç çubuğundan New Image butonuna basarak yeni bir imaj dosyası oluşturabilirsiniz.

Yeni bir imaj dosyası oluşturabilmeniz için açılan Save As penceresinden imaj dosyasının sıkıştırılma oranını bile seçmeniz mümkün.

Mac OS’da Disk imajı yazdırma

En az imaj oluşturmak kadar basit olan bu işlem için;

  1. - Boş CD veya DVD’nizi sürücüye takın.
  2. - Disk Utility programını çalıştırın.
  3. - File menüsünden Open Disk Image seçeneğini seçip yazdırmak istediğiniz ISO formatını veya herhangi bir imaj dosyasını bulun.
  4. - Eğer doğru dosyayı seçtiğiyseniz sol tarafda disk sürücüleri arasında imaj dosyanız gözükecektir.
  5. - Araç çubuğunda aktif hale gelen Burn butonuna basıp CD veya DVD’nizi yazdırma işlemini başlatabilirsiniz.
  6. - İşlem tamamlandığında CD veya DVD’niz otomatik olarak çıkartılacaktır.

İşte hepsi bu kadar..

1 Comment

  • sizin anlattiginiz bu yontem ile iso kalibini diske yazmis oluruz ancak bunu data (data disk) olarak yazdirmis olmaz mi o zaman? iso kalibi olarak yazdirmak daha farkli birsey degilmi?

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


View Sidebar