Bir bilgisayar kullanıcısının en çok muhatap olduğu donanım aygıtları, mouse ve klavyedir. O nedenle bu göz ardı edilen, yeni bir bilgisayar alınırken hep en sona bırakılan ve bütçede en az yer ile geçiştirilen donanımların önemi ve tercihi üzerine epeyce detaylı bir yazı yazmıştım. Artık detaylı ürün incelemelerine başlıyorum ve ilk inceleme konuğum; Razer Mamba

Profesyonel Oyuncuların yakından tanıdığı Razer markasının yeni nesil Mouse modeli çok ses getirecek özellikleri bünyesinde barındırıyor.

Bu merak uyandırıcı cümleye imza attıktan sonra hemen araya girip birkaç kişisel cümle sarf etmek istiyorum. Razer Mouse’larını uzunca bir zamandır yakından takip ediyorum. Hem ergonomik hem de işlevsellik açısından çok değerli donanımlara imza atıyorlar. Bu nedenle de hitap ettiği kitle tarafından kabul görmüş bir başarısı var. Fakat resmi bir Türkiye temsilcisi olmaması markanın ürünlerinin el yakar cinsten olmasına sebep oluyor. O nedenle Razer’ın,  Türkiye’de fanatik kitlesi fazla fakat yaygınlığı da bir o kadar az.

Mamba’da yine aynı duygularını bizim için yaratıyor. Resmi sitesinde satış fiyatı $130 dolarken Türkiye’de bu rakam $175+KDV’ye kadar çıkabiliyor. En acı haberi ilk vererek Mamba’nın büyüleyici özelliklerini gölgelemek istemezdim ama satın-alma karar aşamasında önemli bir yer tutan işin ekonomik boyutundan bahsederek bir giriş yapayım dedim. Çünkü yaklaşık 320TL’lik bir donanımdan bahsederken fiyatın ne kadar da önemli olduğu yadsınamaz.

Gelelim heyecan verici özelliklere. Öncelikle Mamba klasik bildiğimiz mouse’lardan farklı olarak hem kablolu hem de kablosuz kullanıma olanak sağlıyor. Bir de bunun üzerine kablosuzluğun özgürlüğünü 1ms gibi çok düşük bir tepki süresi ile çıkartabileceğiniz iddia ediliyor. Ciddi müsabakalar için kablolu kullanım olanağı ile sıfır tepki süresi sunduğu belirtilmiş. Burada araya girerek iddia edilen kablosuz tepki süresinin pekte gerçekçi olmadığını savunacağım. Çünkü kablosuz iletişim tipi olarak bluetooth kullanıyor. Her ne kadar alternatif olan diğer kablosuz iletişim tiplerine göre avantajlı gibi gözükse de bluetooth aygıtlarının performansı bulunduğu ortama ve koşullara göre değişkenlik göstermekte. O nedenle kablosuz olarak elde edilen tepki süresi ancak standart koşullarda olabilecek bir değer. (ki bence o o da zor.) Öte yandan, kablolu kullanımlarda USB üzerinden şarz olarak kesintisiz kullanım olanağı sağlıyor. Kablolu mouse’larda da Razer’ın performansı tartışılmaz derece de iyi.

2.4 GHz’lik Bluetooth frekansını kullanarak bilgisayarla iletişim sağlayan kablosuz fare, Razer’ın 3.5G lazer sensörünü kullanıyor ve lazer, 5.600 DPI gibi başarılı bir hassasiyet değeri sunuyor. Hassasiyetin FPS türü oyun hastaları için önemli bir detay olduğunu söyleyebiliriz.

Gelelim Mamba’nın asıl yenilikçi özelliklerine. Öncelikle Razer’ın geliştirdiği Razer Synapse™ On-board Memory özelliği sayesinde ayarlar bellekte saklanıyor. Fare başka yerde kullanılsa da ayarlar sabit kalıyor. Tabii bu da sizi mouse üzerinde bulunan 7 tane  özel tuşu tekrar tekrar programlama zahmetinden kurtarıyor. Ayrıca, herhangi bir yazılım olmadan daha çok profil saklama ve makrolar atama şansı veriyor. Artık herhangi bir LAN Party’e giderken mouseunuzu yanınızda götürerek tüm ayarlarınızıda taşıyor olacaksınız. Böylece Mouse ayarlarını tekrar tekrar ayarlamanıza gerek kalmıyor. Bir de buna Razer’ın gelişmiş konfigürasyon yapısı ve yazılım desteği de eklenince büyüleyici bir deneyim ortaya çıkıyor.

Razer Mamba’nın bir şarj ünitesi bu aynı zamanda kablosuz reciever görevide görmekte. Sürekli oyun halinde şarjlı bataryası 14 saat, Normal kullanımda ise bu süre 72 saate kadar çıktığı belirtilmiş. Fakat gerçek zamanlı test yapamadığım için bu sürelerin gerçek bir kullanım deneyiminde ne ölçüde olduğunu tespit edemedim.

Razer yine bildiğimiz özgün tasarım tarzını ergonomik yapı ile çok iyi derece iç içe geçirmiş ve ele tam oturan, iyi kavranabilen bir Mouse modeli üretmiş. O nedenle Mamba, uzun süreli kullanımlarda sahibe hiçbir zorluk çıkarmamakta. Ayrıca üzerinde bulunan pil ve DPI göstergeleri sayesinde mouse’un durumunu anlık takip edebiliyorsunuz.

Son olarak Neden Mamba’yı seçmeliyim sorusunun yanıtını toparlarsak;

 • kablolu/kablosuz kullanım olanağı,
 • tabanda çıkartılabilir 7 ayak,
 • gösterge sayesinde batarya durumu ve DPI seviyesi izleme,
 • 3.5G lazer alıcının hassasiyeti 5600 DPI,
 • 1000Hz Ultrapolling ve 50g hızlanma özellikleri,
 • Sürekli oyun halinde şarjlı bataryası 14 saat dayanıyor (Normal kullanımda 72 saat) (Üreticinin beyan ettiği değerler)
 • Razer Synapse™ Onboard Hafıza ile ayarları hafızada tutabilme,
 • 7 adet birbirinden bağımsız programlanabilir Hyperesponse™ Tuşları,

Sözün özü, her ne kadar fiyat/performans açısından çok da tatmin edici olmasa da Mouse teknolojilerinin hangi boyutlara geldiği ve çıtanın ne kadar yükseldiğini görmek açısından tatmin edici bir mouse.

Önerme noktasında size sadece mağaza da yarım saat kadar test edebildiğim mouse’u gerçek zamanlı olarak kullanamadım. Fakat o deneyim bile beni fazlasıyla memnun etti. Birgün çok param olursa kaçırmayacağım ürünlerden..

3 Comments

 • Gökhan

  Merhaba kemal bey
  Yazınızı okudum gerçekten çk açıklayıcı we bilgilendirici bi yazı çıkarmı$ınız teşekkürler.

  Ben bu mouse almayı dü$ünüyorumm fakat aklıma takılan bi soru war mouse yi leptop umda kulanmak istiyorum. Mouse leptopun bluetooth ile haberleşirmi yoksa mouse $arj cıhazını kullanarak mı kablosuz haberle$iyoo bununla ilgili baya bi araştırma yaptım fakat hç bi sonuca waramadım. bi bilginiz warsa sölerseniz sewinirim…

 • admin

  Merhabalar Gökhan bey,

  İncelememi beğendiğinize sevindim.

  Mouse laptop’ınız ile kolaylıkla senkronize edip bağlayabilirsiniz. Size ektsra bir sıkıntı yaratmayacaktır. Şarz ünitesi verici gibi çalışmıyor.

  Mouse aldıktan sonra deneyimlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Hatta bu sayfalarda da deneyiminize yer verebilirim.

 • ahmet

  Ürün 1 hafta önce aldım kesinlikle bugüne kadar kullandığım mouselerden kat kat daha iyi apple magic mouse var o bile yanında çömez kaldı halının üstünde bile sorunsuz bir şekilde kullanıyorsunuz fiyatı biraz yüksek ama uzun yıllar kullanılabileceğiniz bir ürün.

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


View Sidebar