Uzun zamandır varlığından haberdar olduğum ve 1-2 kişisel çalışma yaptığım processing’i artık kişisel tarihimin tozlu raflarından çıkartıp tekrar gündemime almam 2011′in en iyi olaylarından biri oldu. Hem öğrenmesi son derece kolay hem de bir o kadar görsel olduğu için çokta keyifli olan processing biraz daha yakından tanıtabilmek için bir yazı derledim. Türkiye’de henüz o kadar yaygın olmasa da yurtdışında özellikle sanatçıların çok sıklıkla kullandıkları bir programlama dili. Java üzerine geliştirildiği ve 100′den fazla kütüphane içermesiyle çok güçlü. Programlamaya da başlangıç için güzel bir nokta.

Processing Nedir?

Processing, resim, animasyon ve etkileşim yöntemleri geliştirebileceğiniz açık kaynak bir programlama dili ve ortamıdır. Çokluortam malzemeleriyle (resim, video ve ses gibi) sorunsuz çalışabilir, işleyebilir. Görsel bir çıktı üzerinden hareket ederek bilgisayar programlamanın prensipleri ve temellerini disiplin dışı kişilerinde çok rahat ve hızlı bir şekilde öğrenmesine olanak sağlar. O nedenle birçok araştırmacı, öğrenci, tasarımcı ve sanatçı tarafından tercih edilen bir programlama dilidir. Kendi yaptıkları profesyonel işlerinde prototip uygulama, sergi öğesi veya işlerinin niteliklerini artıracak nitelikte kullanmaktadır. Processing bu kadar farklı amaçlarda farklı insanların tercih etme sebeplerini sıralayacak olursak;

 • Açık kaynak ve tüm işletim sistemleri ile sorunsuz çalışabilmesi
 • 2D ve 3D ile sorunsuz çalışabilme bu görüntüler üzerinde kolay ve hızlı etkileşim yaratabilme (gelişmiş 2D ve 3D kütüphaneleri)
 • Uygulama içersinden basit ve kolay PDF çıktılar alabilme (zengin PDF kütüphaneleri)
 • OpenGL entegrasyonu ile 3D motor kullanımı
 • Ses, video başta olmak üzere 100’den fazla kütüphane ile birçok çoklu ortam öğesi ile sorunsuz çalışabilme
 • Web ve masaüstü’de çalışabilir uygulamalar yaratabilme
 • Sadece processing için özelleştirilmiş bir programlama ortamı (PDE – Processing Development Enviroment)
 • Geniş kaynak erişimi (Güncel ve eksiksiz dokümantasyon ve özel gereksinimler üzerine yazılmış çokça sayıda kitap)

Bu sebeplerden ötürü processing her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. 2001 ilkbahar’ında basit bir toplantıda sohbet arasında proje geliştirme süreçlerinde hızlı ve kolay prototip geliştirme için tasarlanan bu programlama dili günümüzde birçok niteliğe sahip yurtdışında yaygın tercih edilen bir programlama dili haline gelmiştir.

2002 yılından 2005 yılına kadar alpha sürümü ile yayında olan programlama dili 2008 yılına kadar beta olarak hizmet verdi. Bu zaman içersinde binlerce kişi tarafından indirilip kullanılan processing, Java ve C++ gibi dillerdeki katı kurallardan ve gereksinimlerden arındırılarak son haline kavuştu. Bunun için de dahili bir sistem üzerine geliştirildi ve processing’e yeni özellikler katmayı kolaylaştırmak için kütüphane yapısı kullanıldı. Bu yapı sayesinde de processing çok kısa zamanda 100’den fazla kütüphaneye sahip oldu.

Processing’de kod yazma işlemi ilk çıkış noktasındaki prototip noktasına hep bağlı kaldı. O nedenle de processing’de kodlama yaparken aslında sketching (eskiz) hazırlanmakta. Processing’de yeni bir sayfa açtığınızda, yeni bir sketch yaratmış oluyorsunuz. O nedenle klasik programlama dillerindeki yapı ve teorinin önemi ikinci plana düşürüldü denebilir. Çünkü processing ile kod yazmak için kütüphanedeki hazır fonksiyonları ve nesneleri kullanmanız yeterli oluyor. Ekstra hiçbir komuta veya yapıya gereksinim duymuyorsunuz. Tüm bu öğrenme sürecinizi de bilgisayar grafikleri ile beraber yaptığınız içinde bilgisayar mimarisine hiç bulaşmadan görsel öğeler ve etkileşim metodlarıyla bilgisayar programlamayı kavrayabiliyorsunuz.

Bu esnekliği sayesinde processing’de kod yazma ile kağıt üzerinde eskiz yapmak için harcayacağınız performans nerdeyse aynı niteliklerdedir. Kağıt üzerinde çizdiğiniz bir karakteri hızlı bir şekilde processing’e aktarabilir ve hareketlendirebilirsiniz. Böylece size esnek ve hızlı çalışabileceğiniz bir ortam yaratabilir. Ayrıca, yukarda da bahsedildiği gibi zengin kütüphane seçeneklerinden faydalanarak profesyonel nitelikler barındıran bilgisayar programları yazabilirsiniz.

Processing’in diğer programlama dilleriyle ilişkisel yapısına baktığımız zaman ise bir tür java olduğu görebilirsiniz. Fakat etkileşim metotları ve bilgisayar grafikleri üzerine özel nitelikler barındırmaktadır. Processing’in grafik yapısı da PostScript ve OpenGL ile ilişkilendirilmiştir. Böylece kompleks niteliklerdeki programlama dilleri basit bir altyapı ile harmanlanarak daha anlaşılır ve daha öğrenebilir bir hal kazandırılmıştır.

Genel Dil Özellikleri

 • Processing için özel olarak hazırlanmış Processing Development Enviroment (PDE) adı ile bir geliştirme ortamı vardır. Bu ortam tamamen processing için tasarlanmıştır. O nedenle sade ve basit bir arabirimidir. Bu sade ve basit arabirim üzerinden processing kodları yazılabilir.
 • Procesing uygulamalarını yayımlamaya hazır hale getirmek için PDE’deki Export seçeneğini kullanmanız yeterlidir. Bu işlem sonucunda uygulamanızı ister masaüstünde çalıştırabilir isterseniz internette yayınlayabilirsiniz.
 • Dilin söz dizimi (syntax kuralları) gayet basit ve anlaşılabilir. Sizi katı kurallara boğmaz.
 • Processing ile ürettiğiniz uygulamaları video ve ses editing ile tekrar işleme sokabilirsiniz.
 • İster nesne tabanlı programlama yapmanıza izin verir. Zaten dil mimariside bu programlama metodu üzerine kurulmuştur.

Processing hakkında detaylı bilgi için kendi sitesini ziyaret etmenizi öneririm. Ayrıca sitedeki sergi bölümüde processing’in gücü gösteren nitelikli işleri barındırıyor. Processing şu an 1.2.1 sürümünde. İndirip bir göz atmanızı tavsiye ederim..

Şu an için yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


View Sidebar