Gmail her ne kadar arayüzü hala eski otantin web yıllarımızı hatırlatsa da, sahip olduğu işlevsel yollarla hala benim için büyüleyici. Dosyalarda ve mail’lerdeki sürükle bırak uygulaması yeni eklenen önceliklendirme hizmeti benim favori seçeneklerimden. E-posta konusunda bana güzel kullanıcı deneyimleri kazandıran gmail şu ana kadar çok az üzmüştür beni. (O karanlık anlardan örnekler vermek gerekirse; zaman zaman yaşanan bağlantı problemleri, sunucu bağlantı kopmaları nedeniyle gitmeyen e-posta’lar…)

Hele bir de günlük olarak yüzlerce e-posta ile uğraşıyorsanız, bir de bunun üzerine iş hayatınızın akışı da e-posta içersinde geçiyorsa kaybolmanız ve stresslere boğulmamanız elde değildir. Bu zorlu süreçte etkin e-posta yönetimi için en temel prensip gelen kutunuzu temiz tutmak ve takip etmeniz gereken e-postalarınızı hızlı bir şekilde göreve dönüştürmeniz gerekmektedir.

İşte bu noktada gmail’in bir farkı daha ortaya çıkıyor. Uzunca bir vakittir gmail API  ile isteyen tüm geliştiriciler gmail için üretken ve yardımcı araçlar hazırlayabiliyorlar. Bu yazıda da o nedenle paylaşacağım araçların büyük bir çoğunluğu gmail ile haşır neşir olacaktır. Şaşırmayın.

1.taskforceapp.com


taskforce gmail’inizi görev yöneticisine çeviren bir uygulama. Öncelikle uygulama sizden, gmail adresiniz ile login olmanızı ve browser eklentisi indirmenizi istiyor. Böylece gmail hesabınızı akıllı bir görev yöneticisine çevirmiş oluyorsunuz. Bu eklenti ile gelen e-postaları anlık göreve çevirebilir, ilgili bir tarihe atayabilirsiniz. Böylece belirttiğiniz tarih gelene kadar ilgili e-posta gelen kutunuzundan kaybolarak organize olabilmenize yardımcı olacaktır. Hele günde 100-200 e-posta ile uğraşan insanlar için kritik e-postaları hızlıca göreve dönüştürebilme olanağı veriyor.

2.cloudmagic.com


İkinci aracımız ise Google’ın e-posta, doküman ve kişiler hizmetlerinde hızlı arama yapmanızı sağlayan cloud magic. Bu hizmette taskforce benzeri bir mantıkla çalışıyor. Çok hızlı arama yaptığı gibi dokümanlarınız ve e-postalarınız üzerinde anlık önizlemelerde oluşturabiliyor. Bu da bulduğunuz sonuçları kıyaslama olanağı sunması açısından çok güzel. Ayrıca, bu işlemleri hem offline olarak hem de çoklu hesap ile gerçekleştirebilmekte.

3.emailga.me


Çok enteresan bir e-mail uygulaması olan emailgame size e-postalar üzerinde hızlı karar vermeniz yönünde teşvit ediyor. Bunu da kendi algoritmasına göre puanlıyor. Doğru ve hızlı karar verdikçe aldığınız puan yükseliyor. Yine günlük e-posta hacmi çok yüksek olan insanlar için güzel bir araç. Böylece e-posta okuma ve değerlendirme gibi işlere saatlerinizi ayırmadan hızlı ve pratik bir şekilde göz taraması ile işlerinizi organize edebilirsiniz.

4.otherinbox.com


otherinbox sadece gmail değil, AOL ve yahoo gibi e-posta hizmetleri ile de entegre çalışabiliyor. Peki ne yapıyor derseniz? aslına şu ana kadar bahsettiğimiz en akıllı e-posta aracı. Kendi veritabanına göre gelen kutunuzu tarayan otherinbox hizmeti, akıllıca bir şekilde e-postaları kategorize ediyor. Daha sonra da size özet bir tablo ile kategorilerin durumunu sunuyor. Takıldığı yerde size de soran hizmet, e-postalarını önceliklendiriyor acil olanları hatırlatıyor. E-posta organizasyonu için iyi kelimesi ile ifade edilemeyecek kadar kabiliyetli ve becerikli bir uygulama.

5.activeinboxhq.com


görev yöneticisi olmanın bir adım ötesine giden bu uygulama,  detaylı bir hareket planı çıkarabilmenize olanak sağlıyor. Yine broser eklentisi olarak çalışmakta.

6.context.io


Aslında context.io e-posta kullanıcısını direk etkileyen bir hizmet değil. Ama yukarıda bahsettiğim uygulamaları alıp başka diyarlarda koşturabilecek ve benzer işlerin çıkmasında tüm altyapıyı sağlayacak bir hizmet. Context.io‘da size bir hizmetten çok bir API tedarik ediyor. Bu API ile beraber sizde kendi uygulamalarını e-posta istemcileriyle entegre çalışabilir hale getirebiliyorsunuz. Yani uygulamanız ile ilgili işlemleri istemci içersinden direk ulaşıp yapabiliyor. Context.io‘nun ne yaptığını daha iyi anlayabilmek için resmi sitedeki DokDok çalışmasını muhakkak izleyin veya dokdok’u deneyin..

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


View Sidebar