Daha önceki yazılarımda Nokia Symbian mobil işletim sistemi için uygulama geliştirme ortamlarından biri olan Qt’dan bahsetmiştik. Qt her ne kadar açık kaynak ve kullanması kolay bir dil olsa da Nokia’nın en popüler ve yaygın geliştirme ortamı değil. En çok tercih edilen geliştirme aracına bakınca enteresan niteliklere ve yapılara sahip olan bir derleme ile yani WRT ile karşılaşıyoruz. Peki nedir bu WRT?(Nokia artık Web olarak adlandırıyor.)

Symbian Vakfı tarafından ortaya konan WRT, programlama ile uğraşan biz insanoğullarının işini kolaylaştıracak bir araç. Hem de o derece kolaylaştırıyor ki uygulama geliştirmek nerdeyse çocuk oyuncağı haline geliyor.

WRT temel internet teknolojileri ve altyapıları üzerine kurulan bir widget uygulama paketi. Aslında tamamen html, javascript ve css’lerle oynayarak mobil uygulama geliştirmenize yardımcı olan bir platform. Bu platform ile geliştirilen uygulamalar, Nokia’nın tüm symbian sürümlerinde sorunsuz olarak desteklenmekte. (sadece biraz css ve javascript düzenlemesi yapmanız gerekiyor. HTML iskeletiniz genellikle pek değişmiyor.) Ortamın bu kadar basit ve yaygın bilinen prensipler üzerine kurulması, geliştiricilerin mobil aygıtların donanımı ile haşir neşir olmadan uygulama geliştirebilmelerine olanak sağlıyor. Bir başka deyişle; mobil aygıtlar için ram optimizasyonu yapmadan, işlemci tüketim oranlarına boğulmadan keyifli uygulamalar geliştirebiliyorsunuz.

Ayrıca, nokia’nın hazırladığı javascript paketleri (Nokia bu pakete Nokia Platform Services 2.0 olarak adlandırıyor) sayesinde temel mobil donanımları ile de iletişim kurabilmeniz ve uygulama içersinde görev yaptırabilmeniz gayet kolay ve hızlı. Bu paketler sayesinde, fotoğraf çekme, rehber işlemleri, ivme ölçer ve konumlandırma gibi telefon fonksiyonları API aracılığıyla uygulama içersinde kullanabiliyoruz.

Web içerikleriniz veya web ortamındaki bilgi akışınız nokia’nın browser deneyimi ile bir anda cep telefonuna paket uygulama olarak yansıyabiliyor. Bunun için Nokia bize Nokia Web Tools editörünü sunuyor. Bu editörün sahip olduğu özel birkaç işlevi bir kenara bırakırsak aslında bir web editöründen farksız. Genel olarak size HTML, CSS ve javascript düzenlemenize olanak sağlayan bir geliştirme arayüzü. (İçersinde mobil ortam için yazdıklarınız denetleyen sağlam bir araç mevcut.) Ama bunun yanı sıra barındırdığı simülatörlerle telefon üzerinde uygulamanızın nasıl çalışacağını da size gösterecek simülatörlere de sahip.

Nokia Web Tools‘un içersinde benim en çok hoşuma giden yazılımlar editör haricindekiler oldu. Nokia aslında size bir uygulama geliştirmek için gerekli olan tüm araçları bu ortam içersinde sunuyor. Planlama, tasarım aşamalarını yönetebilmeniz için çeşitli yazılımlar bu ortama dahil. Ayrıca, 1.5 ile birlikte uygulamanızı test edebileceğiniz telefon simülatörleri de daha iyi. Bu sürümün bir diğer önemli gebeliği ise IE9 mobile browser’ı da içine dahil etmesi. Yani Nokia Web bundan sonraki süreçte de devam edecek. Sanırım uygulama havuzunu büyütmek için stratejik bir hareket. Çünkü bildiğiniz gibi Windows Mobile aslında bir  “.net” ürünü. (O nokta da beni heyecanlandıran birçok gelişme mevcut. Eğer .net ortamına tekrar geri dönersem bilinki nokia-microsoft ortaklığının zaferidir.)

WRT ile akıllı olmayan Series 40 olarak gruplanan telefon popülasyonuna da aynı kolaylıkta ve uygunlukta uygulama geliştirebiliyoruz. Ne Mutlu bize!

Bir sonraki yazımda size Nokia Web Tools içersindeki özel yazılımları tanıtıyor olacağım.

 

 .

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


View Sidebar