E-posta, internetin varolduğu ilk dönemden günümüze kadar popülaritesini ve yeteneklerini hiç kaybetmeyen bir araç. Hala internetin vazgeçilmez iletişim araçlarından. Zaman zaman karşısına çok büyük idddaalarla güçlü rakip teknolojiler çıkmış olsa bile (örneğin; google wave) hepsi teker teker eriyip gitti.

Bu teknolojiye o kadar bağlıyız ki, bir çoğumuzun artık birden fazla e-posta hesabı mevcut. Peki bu kadar bağımlısı hale geldiğimiz e-posta kavramı ile nasıl başa çıkacağız?

İşte bu yazının merkez noktasında da bu konu var; “Birden fazla e-posta hesabını yönetebileceğiniz en iyi ve etkin methodlar“. Bu metodların pratik bir uygulamasını Google’ın Gmail’i üzerinden yapacağım.

Birden fazla Gmail Hesabı Kullanmak

Öncelikle birden fazla e-posta hesabı kullanmanın en büyük faydası, kişisel e-posta trafiğinizi dağıtabiliyorsunuz. Yani iş e-postalarınızı farklı bir adres üzerinden takip ederken, kişisel e-postalarınızı ayrı bir adresten takip edebilirsiniz. Böylece iş ile alakalı e-postaları özel hayatınıza taşımamış olursunuz.

Ama asıl konumuz bu durumu birleştirmek ve tek bir merkezden yönetmek isteyenleri kapsayacak. Yani iş e-postalarını kişisel e-postaları üzerinden takip etmek isteyenler için pratik çözümlerden bahsedeceğim. Özellikle “freelance” çalışan insanlar için çok faydalı olacağına inanıyorum.

Manuel olarak giriş-çıkış yaparak e-postalarınızı pek tabii kontrol edebilirsiniz. Fakat bu modern çağın zaman kavramı ile pek örtüşmeyen bir durum. Çünkü bu giriş-çıkışlar zamanla oldukça zor ve zahmetli hale gelmeye başlayacaktır. O nedenle şimdi pratik metodlara bir göz atalım, tüm e-posta trafiğimizi tek bir inbox’da toplayalım, rahat edelim, huzur bulalım!

1-Tek bir hesaba diğer hesapları POP3 protokolü ile ekleme

En eski metotlardan biri pop3 olarak e-posta hesaplarını uygun bir e-mail client’ine eklemektir. (e-mail client = eposta istemcisi.Örnek; Outlook) Böylece bir yazılım üzerinden tüm e-postalarınızı kontrol edebilirsiniz. Bu pratik ve faydalı çözümü Gmail kendi bünyesinde size sunuyor. Yani gmail üzerinden pop3 destekli diğer e-postalarınızı takip edebiliyorsunuz.  Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla;

1. Settings bölümüne giriniz.

2. “Accounts and Import” sekmesine tıklayınız.

3. Bu sekme altında “Check mail from other accounts (using POP3)” başlığı içinde “Add a POP3 mail account you own” adında bir link var. Buna tıklayarak pop3 destekli e-posta hesabınızı gmail’e ekleyebilirsiniz. Yanlız unutmadan gmail size outlook gibi sınırsız bir pop3 hesabı ekleme olanağı vermiyor. Bu işlemi yapabilmeniz için maksimum sayınız beş. Yani Gmail’e en fazla beş tane e-posta hesabı ekleyebiliyorsunuz.

2-Diğer hesaplardaki e-postaları tek bir hesaba iletme (forwarding)

Bir diğer eski metodumuz ise forwarding yani iletme. E-postanın vazgeçilmez özelliklerinden bir olan “ilet – forward” altyapısı ile ikincil e-posta hesabınızdaki tüm e-postaları ana hesabınıza yönlendirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlemler;

1. Settings bölümüne giriniz.

2. Forwarding and POP/IMAP sekmesine tıklayınız.

3. Add a forwarding address butonuna tıklayarak yönlendirmek istediğiniz ana e-posta hesabını girebilirsiniz.

Gmail’in güzel özelliklerinden biri sadece istediğiniz sizin için önemli e-postaları da yönlendirebiliyorsunuz. Creating a filter! link’i bu işlemi yapmak için sizi bekliyor.

3-Firefox eklentisi ile Gmail hesapları arasında hızlı geçiş

Browser’lara kuracağınız ufak eklentiler sayesinde birden fazla Gmail hesabınızı pratik ve hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu işlem için Firefox’da en güçlü eklentilerden biri olarak karşımıza Gmail Manager çıkıyor. Chrome’da ise benzer görevi Simple Mail Checker for Gmail üstlenmekte. İkisi de birbirinden pratik ve kolay yöntemler barındırıyor. Bu özelliklere hızlı bir göz atmak istersek;

- Sizin için gmail hesaplarınızı hatırlıyor ve kayıt tutuyor.

- Yeni bir e-posta geldiğinde sizi sesli ve görüntülü olarak uyarabiliyor.

- Basit tıklamalar ile e-posta hesaplarınız arasında geçiş imkanı tanıyor.

4-Gmail’i çoklu hesap girişi ayarlama

Gmail’e has ve özel bir hesaplar arası geçiş opsiyonu var biliyor musunuz? Google Business App’i yaygınlaştırmak ve kullanımını pratik hale getirmek için yeni profil yapısı ile birlikte google altyapısına dahil edildi. Hesaplar arasında hızlı geçiş yapabilmek için tek yapmanız gereken işlem; profil resminizin olduğu sağ üst köşeye tıklayıp açılan pop-in pencereden “add account” butonuna basmak. Daha sonra eklediğiniz tüm hesaplar bu pop-in pencere üzerinde görüntülenecektir. Böylece hesaplar arasında tek tıklama ile geçiş yapabileceksiniz.

 .

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


View Sidebar