Boyutları artan uygulamalar, yüksek megapixel’li çekilen fotoğraf ve HD video’lar ile artık 16, 32 GB’lık akıllı telefonlar çok anlamsız ve yetersiz gelmeye başladı. Bir de buna telefondan müzik dinleme eylemini katarsak sık sık aşağıdaki hatayı görmeniz kaçınılmaz oluyor. (Bu arada fiyat olarak pek ideal olmasa da kullanım deneyimi açısından en tatmin edici sonuçları veren kapasite 64GB. Multimedya paylaşımları için gayet uygun bir alan.)

Sıkı bir iPhone kullanıcısı olduğum için yazı genel olarak iPhone odaklı olacak. Ama bahsettiğim sıkıntı tüm akıllı aygıtlar için geçerli. Bir de yeni nesil işletim sistemlerin de bu hafızanın kimi zaman büyük miktarını kullandığı ortaya çıkınca (Hatırlayın Surface hafıza sıkıntısı) durum daha da acı hale geliyor. Bu noktada Samsung’un izlediği çıkartılabilir/artırılabilir hafıza metodu gayet akıllıca bir çözüm. O nedenle burada bahsettiklerim Samsung Android kullanıcıları için anlamsız gelebilir. Ama iOS kullanıcıları için ortak bir derte deva bulmaya çalışacağım.
Ek hafıza, boş alan isterseniz en pratik olarak karşınıza çıkan çözüm; Bulut saklama alanları. iCloud en güçlü alternatiflerden biri. Hem stabil hem de sisteme fazlasıyla entegre olarak çalışmakta. iOS’un kendi uygulamaları dahil bir çok farklı uygulama da iCloud altyapısını kullanarak size senkronizasyon keyfini yaşatıyor.
Bu noktadan sonra yazıyı iki bölüme ayırıyorum; donanım ve yazılım kullanarak hafıza artırma yöntemleri.
Apple politikaları nedeniyle bildiğiniz gibi cihazlarına pek müdahale edilmesine izin vermiyor. O nedenle resmi yollarla hafıza artırımı yaptırmak imkansız. Benim yaptığım araştırmalar sonucunda donanıma müdahale ederek hafıza artırımı yaptırmak mümkün gibi duruyor ama deneyemediğim ve yasal olmadığı için burada paylaşmak istemiyorum.
Donanım kullanarak hafıza artırma yöntemlerinin başında kablosuz sabit disk’ler geliyor. Kingston tasarımı çok başarılı olan yeni bir ürünü var. WI-Drive adındaki bu sabit disk tek tuş ile wireless özelliği aktif oluyor. iOS’a özel uygulaması sayesinde iOS cihazlarla çok rahat ve pratik olarak paylaşım yapabiliyorsunuz. Şu an için sadece 64GB ve 128GB kapasiteli seçenekleri bulunuyor. Cihaz sadece iOS için değil Android tabanlı aygıtlar tarafından da kullanılabiliyor.Detayları aşağıdaki video’da görebilirsiniz.

Diğer bir alternatif de Maxell’den geliyor. Maxell AirStash adını verdiği cihaz bir USB sürücü görüntüsünde olsa da kablosuz veri paylaşmanıza olanak sağlıyor. Güçlü bir media streamer barındıran aygıt kablosuz ağa ihtiyaç duymadan paylaşım yapmanıza olanak sağlıyor. AirStash’a aslında USB bellek demek yanlış olur. Bir kart okuyucu gibi davranıp USB bellek görevi görüyor. O nedenle cihazın kapasitesini daha sonradan artırabiliyorsunuz. Yine detayları aşağıdaki video’da bulabilirsiniz.

Kablosuz çözümlere karşılık olarak önerebileceğim son seçenek ise iexpander  adındaki cihaz. Henüz internette prototipi geziyor olsada pek yakında satışa geçecek gibi duruyor. Çünkü Kickstarter’daki hedefini tutturmuş. Gerekli parayı toplamışlar.  Bu cihaz iPhone’lar için sadece ekstra hafıza değil, daha iyi bir kamera flash’ı ve 2 kat pil ömrü vaad ediyor. microSD destekleyen cihaz; telefonun hafızasına 64GB’a kadar ek alan kazandırıyor. Tüm bu özellikleriyle aslında iPhone’u baştan yaratmış oluyor. Telefona kılıf gibi takılan cihaz, her ne kadar telefonu biraz kalınlaştırsa da (yaklaşık 6.3mm’e kadar) yaptıkları yanında göz ardı edilebilir. Bu haliyle telefonu her türlü darbe ve müdahaleye karşı da korumuş oluyor. Cihaz, Mashable, App Advice gibi öncü medya organlarından da pozitif yorumlar alması heyecan oranını artırıyor.

.

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


View Sidebar