İnternetin gelişimiyle beraber değişen alışkanlıklarımızdan biri not tutmak.

Hatırlamayı kolaylaştırmak için yaptığımız bu eylemi, zengin seçeneklerle güçlendiren Evernote, tam anlamıyla not alma konusunda bir devrim yaptı. Güncellenen her sürüm ile, eklenen yeni ek araçler ile “not almak” gibi basit ve temel bir eylemi baştan sona tekrar yarattı.

2008 yılında ilk beta yayına başlayan Evernote şu an, 3 farklı işletim sistemi üzerinde sorunsuz olarak çalışmakta, ayrıca web tabanlı servisi ile de internet olan her yerden erişebilir haldedir. Artı raf ömrünü tamamlamış olan mobil işletim sistemleri dahil 15′den fazla mobile-OS tabanlı aracı da mevcuttur. Ayrıca, atlamadan söylenmesi gereken en önemli özelliklerinden biri de, tam kapsamlı türkçe dil desteği vermesidir. O nedenle bu nanide güzellikteki aracı hiç çekinmeden bol bol kullanabilirsiniz.

Bu kadar zengin seçenekler olunca bazı özel özellikler sanırım gözden kaçabiliyor.  Bu gözden kaçan özelliklerinden biri de; “Özel sayfa düzeni şablonları”. Evernote’un pazarlama stratejilerinden de pek yer almayan bu özellik, saklamak istediğiniz bilgiye özel şablonlar yaratabilmenize olanak sağlıyor. Böylece, bilgilerinizi şablondaki ön tanımlı değerlerle hızlı ve kolay bir şekilde saklayabiliyorsunuz. Yani size hem hız kazandırıyor hem de büyük bir düzen sağlıyor.

Evernote sayfa şablonları konusunda, 3.parti eklenti olarak servis veren çeşitli firmalar da bulunmakta. Bunların en güçlüsü ve en popüleri olan  kustomnote; barındırdığı çok sayıda sayfa şablonu ile hızlı ve pratik not alabilmeniz için tüm hünerlerini sergiliyor. Ayrıca, hazırladığınız şablon formları internet üzerinde yayına açıp başkalarınında yüklemesine olanak sağlıyor.

Ama bu yazının konusu, kendi sayfa şablonlarınızı hazırlamak olduğu için bu tip hazır servisleri es geçiyoruz.

Windows Ortamında Evernote için Sayfa Şablonu Hazırlama

Öncelikle ihtiyaç listemizi hazırlıyoruz. İhtiyaç listemizde, şablon hazırlamak için kullanacağımız aşağıdaki araçlar var. Öncelikle, bunları temin ediyoruz.

  1. Metin editörü. Tercihen benim önerim Notepad++. Hem açık kaynak hem de güçlü bir editör olan Notepad++’ı buradan indirebilirsiniz. 
  2. Opsiyonel ama kullanırsanız daha hızlı hareket edeceğiniz, kesin. Bu ufak, minik dostumuzun adı; Autohotkey. Kullanımı basit ve bir o kadar da verimliliğinizi artıran bir araç. Bu araç için bile koca bir yazı yazılır. Ben yazana kadar siz bu yazıyı okuyup Autohotkey hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şimdi ihtiyaç listesindeki bu 2 aracı ne için kullanacağımızı açıklayayım; Metin editörünü, Evernote şablonlarını düzenlemek ve hazırlamak için kullanacağız. Daha sonra da evernote’un anlayacağı batch dosyaları oluşturacağız. AHK’yi ise, otomatik klavye kısayolları atayarak daha hızlı bir şekilde hazırladığımız şablonları Evernote’a aktarmak için kullanacağız.

2 aracıda yükleyip hazırladıktan sonra işe koyuluyoruz. Öncelikle, Evernote’u açıp örnek bir not hazırlıyoruz. Notun başlığını etiketlerini giriyoruz. Daha sonra File (Dosya) menüsünden Export (Dışarı Aktar) seçeneği ile hazırladığınız şablonu dışarı aktarma işlemini başlatıyoruz.

Export (Dışarı Aktar) işlemini yaparken dosya formatı olarak “ENEX format (.enex)” seçiyoruz. Dosyayı istediğiniz bir dizine kaydedebilirsiniz.

Kaydettiğiniz .enex dosyasını metin editörünüz ile açın. (Örneğin; bu yazıda bahsi geçen Notepad++ ile.) Notepad++ ile dosyayı açtığınız zaman içerisinde etiketleme ile biçimlendirilmiş verilerinizi görebilirsiniz. Bu biçimlendirme HTML bilen okuyucularım için yabancı gelmeyecektir. HTML’deki etiketleme mantığı ile evernote sayfa düzeni örtüşmektedir. O nedenle hazırlayacağımız şablonlar HTML yapısı ile birebir uyumlu olacaktır.

Şimdi, dokümanın son bölümünde olan </content> kapatma etiketinden hemen önceki

<created>20130818T143545Z</created>
<updated>20130818T143558Z</updated>

gibi etiketleri siliniz. Eğer bu etiketleri silmez iseniz, notunuz için otomatik olarak oluşturulma tarihi atacanaktır. Bu da şablon gibi evrensel nesne kullanımlarda hataya ve yanlış anlaşılmaya sebep olur.

Onun dışında gördüğünüz tüm alanları HTML bilginiz ile düzenleyebilir, kendi özel sayfa düzeninizi HTML yapısı ile oluşturabilirsiniz.

Şimdi sıra batch dosyasını oluşturmaya geldi. Bu dosya sayesinde hazırladığınız evernote şablonlarını hızlı bir şekilde evernote’a yeni not olarak aktarabileceksiniz. Dosyayı hazırlamak için yapmanız gereken, metin editörünüzü açıp aşağıdaki satırları yazmak olacak.

@echo off
:CONFIGURATION
 Set ENScriptLocation="C:\Program Files (x86)\Evernote\Evernote"
 Set EvernoteDatabase="C:\Users\Your Windows Username Here\AppData\Local\Evernote\Evernote\Databases\simplecuriosity.exb"
 Set TemplateFile="C:\Users\Your Windows Username Here\Documents\Evernote Templates\Sample Template.enex"
 Set Notebook="1. Inbox"
:START
 cd %ENScriptLocation%
 ENScript ImportNotes /s %TemplateFile% /n %Notebook% /d %EvernoteDatabase%
:CLEAN-UP
 cls
 exit

Bu satırları yazarken dikkat etmeniz gereken bazı ufak noktalar var.

ENScriptLocation değişkene değer olarak evernote’un kurulduğu dizini göstermeniz gerekmekte. Eğer özel bir kurulum yapmadıysanız aşağıdaki örnek kodda, ben default (ön tanımlı) dizini gösterdim, sorunsuz çalışacaktır.

EvernoteDatabase değişleni için de evernote’un local’de (yerel pc üzerinde) kullandığı veritabanının dizinini göstermeniz gerekmektedir. Yine aşağıdaki örnek kodda, ben default (ön tanımlı) dizini gösterdim, sorunsuz çalışacaktır. Ama emin olmanız adına kontrol etmek isterseniz; evernote içerisinde Tools menüsünden options seçeneğini seçiyoruz. Daha sonra Open database Folder butonuna tıklıyoruz. Veritabanının olduğu, yeni bir pencere açılacaktır. Açılan pencere içerisinde, sonunda kullanıcı adınız olan, uzantısı .exb olan dosyayı bulunuz. Daha sonra dosyayı seçin. Klavyeden shift’e basarken mouse’un sağ tuşuna basın. Açılan menüden ‘Copy as path’ seçeneğini seçin.  Daha sonra kopyaladığınız path’i yani dizini  EvernoteDatabase değişkenine değer olarak yazınız.

Son olarak benzer bir işlemi TemplateFile değişkeni için yapacağız. Daha önce oluşturduğumuz şablon dosyasının bulunduğu dizini ve dosya adını TemplateFile değişkenine değer olarak yazıyoruz.

Tüm değerleri doldurduktan sonra dosyayı .bat uzantısı ile şablon dosyasının olduğu klasörün içerisine kaydediyoruz.

Şimdi sıra AHK ile otomatize etmeye geldi. Bunun için yapmanız gereken işlemleri sırasıyla yazalım.

  1. şablon dosyasının ve batch dosyasının bulunduğu klasör içerisinde mouse’un sağ tuşuna tıklıyoruz.
  2. Yeni seçeneği içerisindeki AuyoHotKey Script seçeneğini seçiyoruz.
  3. Oluşan yeni dosyayı isimlendirip kaydediyor. (Dosya AHK uzantılı olacaktır.)
  4. Oluşan AHK dosyasını metin editörümüz ile açıp aşağıdaki 2 satırı yazıyoruz.

;; Windows Key + t -> Opens template file in Evernote
#t::Run “C:\Users\Your Windows Username Here\Documents\Evernote Templates\Sample Template.bat”

Burada tahmin edebileceğiniz gibi Run kısmı sizin batch dosyasınız olduğu dizin olacaktır. (Dosyanın hazır halini buradan indirebilirsiniz.)

Evet hepsi bu kadar!  Bundan sonra ister batch dosya çift tıklayarak, isterseniz de kısayol olarak atadığınız Windows + t kısayolu ile hazırladığız şablonu kullanabilirsiniz..

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


View Sidebar