E-kitap okuyucular üzerinden kitap okumanın en büyük avantajlarından biri de alınan notların ve işaretlenen bölümlerin saklanabilmesi ve organize edilebilmesidir. Sadece okuma eylemi için kullanabileceğiniz Kindle’da bu işlevi gayet başarılı ve kolay bir şekilde yerine getiriyor. Aldığınız notları ve altını çizdiğiniz bölümleri “MyClippings.txt” adlı bir dosya içerisinde toparlıyor. Basit bir TXT dokümanı olan kindle’ın olayı ne kadar basite indirgediğininde bir göstergesi.

Buradaki tek problem bu notların ve altı çizilen bölümlerinin sayısının artması ile beraber kontrolünün zorlaşmasıdır. Ayrıca, Kindle bu dokümanın boyutunun büyümesi ile yavaşlayabiliyor. O nedenle dosya boyutu büyümeden ara ara bu doküman üzerinden yedek almak ve organize etmek iyidir.Ayrıca atlamadan belirtmek gerekiyor ki; Bu dosyanın Kindle için hayati bir önemi yoktur. İşletim sisteminin bir parçası değildir. Sadece kişisel kullanım amacıyla oluşturulmaktadır. Silinmesi, taşınması hiç problem değildir. Eğer Kindle bu dosyayı görmez ise aldığınız ilk notta ve işaretlediğiniz ilk bölümde tekrar otomatik olarak oluşturacaktır. Bir de şunu belirtmekte fayda var; Kindle bu dosyayı kitap içinde bookmarklarınıza ulaşmak istediğinizde kullanmaz.

Peki bu basit formatta düzenlenen dosya ile nasıl başa çıkacağız? Nasıl organize edeceğiz? Hatta internet kullanıcıları için ekemk su gibi bir hale dönüşen (İnşallah tabii biraz mübalağ ettim ama gönlümde yatan gerçek bu.) Evernote’a nasıl aktaracağız?

Öncelikle belirtmek gerek bu dosyayı organize etmek için uzmanlaşmış bir çok küçük yazılım bulunmakta. Onları bu yazı içerisinden inceleyebilir haklarında bilgi alabilirsiniz.


My Clippings Bilgisayara Aktarıldığı Zaman Böyle Görüntüleniyor.
My Clippings Bilgisayara Aktarıldığı Zaman Böyle Görüntüleniyor.

 

My Clippings’i Evernote’a Aktarma

  1. Bu işlem için sadece clippingsconverter üzerinden bir hesap oluşturmanız ve myClippings.txt’i sistem içerisine import etmeniz yeterli olacaktır.
  2. Daha sonra clippingsconverter ‘un Evernote’a erişebilmesi için izin vermeniz gerekiyor.
  3. Gerekli izini verdikten sonra Export menüsünden Evernote seçeneği ile alıntılarınızı direk aktarabilirsiniz.
  4. Aktarırken 2 önemli seçenek var. her iki seçenek için clippingsconverter evernote içinde kendi notebook’unu oluşturuyor. Bu seçenekler sayesinde, notebook içerisinde notları oluştururken nasıl bir kurala göre oluşturmanız gerektiğine karar veriyorsunuz.  
    clippingsconverter_secenekler

    İlk seçenek her bir alıntı için aynı bir not oluştururken ikinci seçenek ise alıntıları bir araya getirip ait oldukları kitaba göre not oluşturuyor.

 

 .

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


View Sidebar