Sıklıkla yaşadığım ve kişisel teknolojik felaket olarak nitelendirdiğim bir durum var; disk’lerin fiziksel olarak bozulması. Bu durum tıpkı doğal afet sonrası gibi eğer önceden gerekli hazırlıklar ve çalışmalar yapılmaz ise koca bir kabusa dönüşebiliyor.

Öncelikle veri kaybının belirtilerine bir bakalım;

 • Dosya açılmıyor veya görüntülenemiyorsa,
 • Dosyayı açarken sistem donuyor ve ya kilitleniyorsa,
 • Dizin içeriği bozuk ve dosyalar açılmıyorsa,
 • Bilgisayarınızdan özellikle sabit disk’ten anormal sesler çıkıyorsa,
 • Bilgisayarınız sabit disk’i görmüyorsa,

tehlike çanları sizin için çalıyor demektir. Eğer bu tip bir olay yaşamadan önce gerekli önlemleri daha önceden aldıysanız süreç sizin için sadece bozulan bir elektronik cihazın yenilenmesi veya değiştirilmesi olarak geçecektir. Diğer bir deyişle acısız ve temiz olacaktır. Gelgelelim aksi bir durumda yapacağınız işlemler çok daha şiddetli ve yorucu oluyor.

Öncelikle, yazılımsal veri kayıpları yani silinen, formatlanan verilerin geri getirilmesi nispeten daha kolay. Bu tip sorunlar zaten yazılımsal problemler olarak nitelendiriliyor. Bu konular üzerine uzmanlaşmış yazılımlar mevcut. Eğer sektörlerin üzerine yeni veri yazılmamış ve derin formatlama işlemi yapılmadıysa kurtarma süreci çok sağlıklı gerçekleşiyor ve %100 varan bir başarı ile sonuçlanıyor.

Donanımsal aksaklıklardan dolayı meydana gelen veri kayıplarında ise kişisel olarak yapabileceğimiz neredeyse yok gibi birşey.

Yukarıdaki belirtiler, tüm veri saklama medayaları için geçerli. O nedenle ister sabit disk olsun, ister hafıza kartı benzer bir durum sezdiğiniz an temel yapmanız gereken medyayı söküp bu konuda uzmanlaşmış bir firmadan destek almak olacaktır.

Geçen aylarda benimde başıma benzer bir durum geldi. İçinde kritik bilgilerin olduğu sabit disk’im arıza verdi. Bilgisayar tarafından zor görülen ve erişilemeyen bir hal alan sabit disk’i veri kurtarma şirketlerinden birine emanet etmek için bir araştırma yapmaya başladım.

Araştırma yaptığınız zaman bu konuda uzmanlaşmış ve rüştünü ispatlamış İstanbul’da 2 firma karşınıza çıkıyor. Diğer bir çoğu ise bu firmaların iş ortağı, şubesi konumunda. Bir diğer bölümü ise veri kurtardığını söylese de pek güven vermiyor. Benim izlenimim bu bölüme giren firmalar daha çok yazılımsal boyutta veri kurtarma işlemi gerçekleştiriyor.

Gelelim bu 2 firma hangisi sorusunun yanıtına. Veri kurtarma konusunda uzmanlaşmış ve bu konuda ciddi çalışmalar yürüten firmalardan biri; Mydisk. Diğeri ise; verikurtarma

Kısa bir araştırma ve aldığım 1-2 tavsiye sonucunda benim tercihim Mydisk oldu. Bunun nedenini ve yaşadığım süreci size ilerleyen bölümde anlatıyor olacağım.

Bozulan bir disk’e sahip olunca ve bundan veri kurtarabilme ihtimalini düşününce öncelikle ikna olmak ve inanmak istiyorsunuz. (Tatmin olma ihtiyacı.) Çünkü sabit disk gibi nazlı ve hassas çalışan bir cihaz için kişisel olarak yapabilecekleriniz çok az. O nedenle güven duyabilmeniz çok önemli. Bu duygular ve fikirler içerisinde verikurtarma ile de görüşmelerim oldu ama hem yaklaşımları hem de yaşayacağım süreç konusunda tatmin olamadım.

Veri kurtarma firmaları konusunda genel izlenimleri paylaşayım;

 • Neredeyse tüm veri kurtarma firmalarına (hatta bir çoğunun şubesi dahil) C.tesi günü ulaşmanız mümkün değil. Hepsi kapalı veya yetkili birine erişebilmeniz çok zor. Bilgi alabilmek neredeyse imkansız.
 • Eğer soğuk kanlı ve sakin biri iseniz olayı daha rahat geçerilebilirsiniz. Firmalar güzel bir iş akışı geliştirmişler. Çoğu işlemi kargo aracılığıyla yapabilmeniz mümkün.
 • Yapılacak İşlemler uzun ve detaylı bir süreç barındırdığından ötürü, firmalar olabildiğine sakin ve kararlı yaklaşıyorlar. Size gereksiz yere ümit verecek herhangi bir şey söylemiyorlar. (Bu çok iyi bir durum tabii)

Benim durumumda; disk’in kafasında problem vardı ve okuma işlemini gerçekleştiremiyordu. Aynı zamanda, disk üzerinde bad-sector meydana gelmişti. Durum yani olabildiğince kaotikti. Daha önce de belirttiğim gibi tavsiye üzerine gittiğim Mydisk firması olaya gayet ciddi ve yetkin bir şekilde yaklaştılar. Disk üzerinde yapılan tüm işlemleri hatta firma olan iletişimimi bile web üzerinden bana özel tanımlanan bir hesap aracılığıyla görebilmem mümkün oldu. Bu da süreci takip edebilmemi ve daha emin olabilmemi sağladı.

Gelelim şimdi sürece;

 • Öncelikle disk üzerinde inceleme yapılıyor ve problem tespit ediliyor.
 • Eğer fiziksel bir müdahale yapmak gerekiyorsa sizden izin istiyorlar. (Çünkü müdahale sonucunda diskin kullanılabilme şansı tamamen ortadan kalkıyor.)
 • Daha sonra genel bir tarama yapıp veri kurtarma opsiyonları inceleniyor ve disk’in dizin yapısının görüntüsü çıkartılıyor.
 • Bu işlemin sonucunda size bir fiyat teklifi veriliyor. Mydisk kurtarılacak veri başına değil işlem için kullanılan “clean room” saatinden bir hesap yapıyor.
  (O nedenle veri başına bir pazarlık yapabilmeniz pek mümkün değil.)
 • Fiyat teklifini kabul ederseniz sizden kopyalama yapacağınız bir disk istiyorlar. Disk’i teslim etmeniz ile beraber veri kopyalama işlemi başlıyor. Bu işlem disk’in üzerindeki bad-sector sayısına göre uzun sürebiliyor.
  Disk’i kopyalama işlemi ben de 2 kez gerçekleşti. İlk işlemde dosyaların büyük bir bölümü bozuk ve hasarlı olduğu için işlem tekrarlandı. İlk işlem yaklaşık olarak 4 gün sürerken tekrarlanan işlem 2 hafta kadar sürdü. İkinci işlemin daha uzun olmasının sebebi; derin ve birebir disk image’ı alınması olarak beyan edildi. (Gerçekten de bozuk HDD’in birebir image’ı alınmışdı.)  Sonuç itibariyle de tüm verilerim kurtarıldı.

mydisk_takip_sistemi

Bu noktada, mydisk takip ekranından tüm gerçekleşen işlemleri takip edebilmem oldukça rahatlatıcı bir unsurdu. Ayrıca, firma verileri kopyaladıktan sonra yaklaşık 1 hafta kadar daha verileri saklıyor. Ters bir durumda tekrar sizinle paylaşabilmek adına. Bu da sizin yeni yedekler alabilmeniz için yeterli bir süre.

Süreç içerisinde eğer sıklıkla ihtiyacınız olan bir takım veriler varsa bunları öncelikli olarak kurtarabileceklerini de belirttiler. Firma sadece bu konu üzerine uzmanlaştığı için referansları da gayet güçlü.

Maddi açıdan çok etkileyen ama sonuç itibariyle mutlu biten ve beni çok zorlu durumlardan kurtaran bir şekilde bu olayı da atlatmış oldum. Siz siz olun yedek almaya önem verin bu tip olayları yaşamayın.

 .

3 Comments

 • NonSider

  Merhaba. Yazınızı merakla okudum fakat fiyat hakkında pek ayrıntı vermemişsiniz. Benim de yanlışlıkla HDD biçimlendirme sorunum oldu. Aynı şekilde tüm dosyalarımın kurtarılması gerekiyor ve bende bad sector vb. fiziksel bozulmalar yok. Fiyat konusunda biraz detay verebilirseniz çok memnun olurum.

 • admin

  Merhabalar,

  Fiyat konusunda net bir bilgi vermem doğru olmaz. Analiz işlemi süreci ücretsiz olarak yapılıyor. Fiyatlandırma HDD üzerinden yapılacak işlemlere göre hazırlanıyor. O nedenle ne desem eksik veya hatalı olacaktır. Yanlız tahmin edebileceğiniz gibi çok ucuz bir işlem değil.

 • birde mydisk’e bozuk diskinizi yolayip fiyat teklifi almayı deneyin. fiyati uygun gormediginizi beyan edip diski geri istediginizde diskteki verileriniz silinmis olarak size gönderilecektir. bunu yasamis ve daha once mydiskte calismis birinden dinleyen biri olarak yaziyorum.

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


View Sidebar