Çerezlik niyetine 2 yazı peş peşe yazacağımı söylemiştim. Şimdi geldik ikinci yazıya, buyrun; Kindle’ın Personal Documents’da birikmiş dökümanları toplu silme işlemi.

Amazon, gönderdiğiniz her dokümanı ısrarla saklamak istediği için kindle cloud arabiriminde toplu silme işlemi malesef yok. O nedenle bu dokümanları silmek istediğiniz zaman tek tek silmeniz gerekiyor. Bu işlemde acaip yorucu ve sinir bozucu, bir durum. Bu noktada ufak bir kod parçası hayat kurtarıcı olabiliyor.

Derin okuma için veya okurken dikkat dağılmaması için Kindle mucizevi bir rol üstlenmekte. Bu kabulümüz, eyvallah. Dikkatinizi dağıtacak veya okumanızı bölecek hiçbir şey olmadan sadece okumaya odaklanmak son zamanlarda oldukça zorlaşıyor. Bu nedenle chrome’a eklenti yükleyerek veya Readibility gibi uygulamalar ile Kindle’a içerik göndermek giredek vazgeçilmez bir hal alıyor. Tabii bu depolama durumu Kindle kütüphanenizin dolması ile sıkıntılı anlara da sebep olabilmekte. Bu tip bir durumda, Amazon Kindle’ın arabirimini kullanarak dokümanlarınızı organize etmek veya başa çıkmak oldukça zor.

Amazon bu arabirimi bilerek geliştirmiyor. Öncelikle, Kindle’a gönderdiğiniz tüm içeriklerin her an erişilmesine olanak sağlamak istiyor. Ayrıca, kullanıcıların satın aldıkları kitapları kazayla silmesine izin vermemeye gayret ediyor. Fakat her ne sebepten olursa olsun kötü bir arayüzde az fonksiyon ile iş görebilmeniz gerekmekte. Bu nedenle ufak bir kod ile özellikle personal documents ekranında listelediğiniz tüm dokümanları tek seferde silebilme olanağına sahip oluyorsunuz.

jQuery('.orderActions').each(function(){
    Fion.deleteItem('deleteItem_' + jQuery(this).prev().val())
})

Bu ufak kod sayesinde aynı anda 15 dokümanı silebiliyorsunuz. Bu da oldukça size hız kazandırıyor. Bu kodu bir bookmarklet olarak browser’ınızın sık kullanılanlarına eklerseniz personal documents üzerinde 15 tane içeriği aynı anda silebilirsiniz.

Sizin için bookmarket’i bir link haline de getirdim. Sadece yapmanız gereken Bu link’i sürükleyip browser’ınızın bar’ına yerleştirebilirsiniz..

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


View Sidebar