Çerezlik niyetine 2 yazı peş peşe yazacağım. Bunlardan biri mac bilgisayarlar ile alakalı diğeri kindle doküman yönetimi ile ilgili.

MacBook ABD veya Avrupa kökenliyse klavyenizdeki tuşların dizilimi ingilizce klavyelere uygun olacaktır. Bunu ilk etapta “System Preferences” içerisinde bulunan “Keyboard seçeneği ile güncelleyebiliyorsunuz. Bu işlem sonucunda klavyeniz türkçe karakterleri basmaya başlıyor. Fakat bu noktada Türkçe karakterlerde sorun olmazken bazı özel sembollerin yerleri karışabiliyor ve bunları bulmak güçleşebiliyor. Bu zor bulunan sembollerden biri çift tırnak. ( “ )

Çift tırnak işareti için “Turkish Q PC” klavye düzeninde “Control + İ”  tuşlarını kullanmamız gerekiyor. Klavyemizde “,” karakterini ilk bakışta bulamıyorsak da “Control + ,” (L tuşunun iki sağındaki tuş) tuş kombinasyonu ile yine çift tırnak işaretini yazabiliriz.

macbook_cift_tirnak_yapma_02

Son olarak ufak bir ipucu ile daha yazıyı tamamlayayım; eğer e-posta adreslerini yazarken kullandığımız @ işaretini de bulmakta zorlanıyorsanız onun için Option + Q tuşlarını kullanabilirsiniz.

Önemli bir not : Burada çift tırnak için bahsettiğim yöntem malesef tüm yazılımlarda aynı şekilde çalışmıyor. Örneğin; bahsettiğim yöntem word arama satırlarında çalışırken doküman içerisinde aktif değil. Büyük bir ihtimal ile başka bir sembol kısayolu ile çakıştığı için anlamsız oluyor.

Bir de yazılım geliştirirken çift tırnağı bir tuş kombinasyonu ile çıkarmak gereksiz zaman kaybı yaratabilir. Bunu çözebilmek adına türkçe bir klavye kullanmak daha doğru bir hareket olabilir.

macbook_cift_tirnak_yapma_01

 

 .

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


View Sidebar