Güncel popüler işletim sistemlerinin geçmiş sürümleri geleceğe dair önemli ipucuları barındırmaktadır. Ayrıca geçmiş sürümler, eski günleri yad edip nostaljik bir ortam yaratmak adına da kıymetlidir.  Tüm bu nedenlerden ötürü modern çağın işletim sistemlerinin eski versiyonlarını incelemek önemlidir.

Tabii güncel bilgisayarlara, bu eski çağın prenslerini kurmak oldukça zor ve dertli iş. O nedenle en sağlıklı işlem, bu işletim sistemleri için kapsamlı emülatörler kullanmak. Hem böylece gereksiz efor sarfetmeden hızlıca alacağınız fezleri, ilhamları, dersleri alabilirsiniz. Merakınızı giderebilirsiniz.

Bu emulatörleri kullanarak hem de browser üzerinden hiçbir kurulum yapmadan çok rahat ve konforlu bir şekilde windows 1.0, mac OS 7 gibi güncel dönemin popüler işletim sistemlerin dedelerini görebilirsiniz.

Bilgisayar bilimlerinin tarihini okuyarak öğrenmek hiçbir zaman yeterli değildir. Bilgisayara dair öğrenceğiniz herşeyi pekiştirmek ve kalıcı kılmak için muhakkak deneyimlemek gerek. Emülatörler bu noktada önemli bir rol üstlenmektedir.

Sizin için derlediğim tüm işletim sistemi emülatörleri browser üzerinden çalışmakta. Yani hepsi web tabanlı hale gelmiş başarılı sayılabilecek pratik emülatörler. Hadi buyrun öyleyse.

Windows v1.01

Microsoft’un grafik arayüzlü işletim sistemi Windows’un görücüye çıktığı ilk sürümünü IBM PC XT üzerinde test etmek istemez misiniz? Hem de browser’ınız üzerinden! İşte tam size göre bir çözüm; jsmachines.net Özellikle siyah beyaz paint’i incelemenizi tavize ederim.

Windows v3.0

Windows’un ilk renkli grafik arayüzlü sürümü olan 3.0. jamesfriend.com.au adresinden erişilebilir hal de. Win 8.0′e kadar alışık olduğumuz grafik arayüzün atası diyebileceğimiz bir sürüm. Oldukça yüklü olmasından ötürü emülatör biraz geç açılabilir… Fakat bu bekleme süreci, karşılaştığınız sonuca kesinlikle değiyor.

Mac OS 7

Güncel Mac OS’un yapı taşlarını anlamak için eski sürümlere muhakkak bakmak gerekiyor. Güncel OS’un başarısında etken olan bir temeli barındıran ver. 7 Apple’ın da başarısını anlamak için önemli değerler barındırmakta. Emülatörün içerisinde çalışan freeware uygulamalarda mevcut. Orion adında bir astroloji yazılımı ve Mac için Microsoft Word’ün 3.0 sürümünü inceleyebilirsiniz.

Amiga 500

80′li yılların en çok satan bilgisayarı olan Amiga hiç unutulur mu? MacOS ve Windows ile doğanların değerini anlayamayacağı bu nadide işletim sistemi hakkında ufakta olsa bir deneyim kazanmak istiyorsanız emülatörü inceleyebilirsiniz. Kesinlikle pişman olmayacaksınız.

PCDOS 5

İşte benim ilk göz ağrım; DOS. Komut satırına dair bir çok anlamlı kelimeyi ezberlediğimiz, siyah bir ekran karşısında akan klasör içeriklerini bile dakikalarca izleyebileceğimiz, dibine kadar teknik bir işletim sistemi. Bu emülatörün içerisinde zamanın popüler oyunları olan Wolfenstein 3D, Civilization and Monkey Island’de ufak bir demosu var.

Eğer bu kadar emülatör sizi kesmediyse ve daha ara sürümlerin görünümlerini merak eder bir hale geldiyseniz, ekran görüntülerinden oluşan başarılı bir derleme çalışması olan virtualdesktop.org ‘u incelebilirsiniz.  Özellikle MAC ve Windows işletim sistemleri eski sürümlerinin görünümü hakkında hızlı bilgi sahibi olabileceğiniz bir arşive sahip.

Son bir güzellik ile yazıyı sonlandırayım. Windows 95′i kurduğunuz zaman içerisinde harika bir oyun geliyordu; Hover. Microsoft bu güzelim oyuna tekrardan hayat verdi ve browser üzerinden çalışabilir bir hale getirdi. Eski oyunları seviyorsanız denemeden geçmeyin.

hover-online-retro.

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


View Sidebar