3D Printer’lar gün geçtikçe hayatımızda kendilerini daha çok hissettiriyor, yeni uygulama alanları ile yaşamımızın içine girdikçe giriyorlar. Bir çok teknolojik gelişimin aksine açık kaynak ve özgürlükçü bir yapı ile geliştirilen 3D Printer’lar giderek daha ekonomik hale gelmekte. Ayrıca, İnternet üzerinde dolaşan teknik dokümanları, uygulama videoları ile biraz çaba ve deneyim ile kendi evinizde bile 3 boyutlu yazacak bir cihaz yapmanız mümkün. Bu nedenle 3D printer’lar birçok eve çok hızlı bir giriş yapacaklar, hiç şüphesiz.

3D yazıcılar ile üretim deyince aklımıza yurdumda özellikle telefon kılıfı geliyor. Bu konuda düzenlenen birçok atölyenin temel üretim öğesi haline gelen kılıf, oysaki bu cihazların yapabileceği en temel üretimlerden bir tanesi.

Bu yazı içerisinde, bu yeni ama sürekli bir devinim içerisinde gelişen teknolojinin bazı yenilikçi uygulama alanlarından bahsetmek, örnekler vermek istiyorum. Gerçi 3D Printer’ların bize vaad ettikleri hayal güçlerimiz ile sınırlı. İlerleyen zamanlarda, artan malzeme çeşitliliği ve güçlenen teknik yapı ile çok daha enteresan ve özgün alanlarda da görmeye başlayacağız. En azından yazı içerisinde verdiğim örnekler gerçek ve şu an aktif olarak yapılan uygulamalar. İnanın hepsi teknolojinin nimetlerini kullanım açısından telefon kılıfı üretiminden çok daha fazla şey barındırıyor :)

1.Kişiselleştirilmiş Kırık Çıkık Dökümleri 

3D_printer_dokum

Eğer ömrü hayatınızda başınıza gelecekse olabildiğince erken yaşta gelmesi iyi olan kemik kırılması, oldukça inatçı ve acı dolu bir durumdur.  Hangi kemik olursa olsun uzun bir süre hareketsiz kalabilmesi ve tekrar kaynayabilmesi için özel bir (genellikle) alçı döküm ile sabitleme işlemi gerçekleştirilir. Kırılan bölgeyi havasız ve ışıksız bıraktığı için bir taraftan tedavi ederken diğer taraftan da sağlıksız bir ortam yaratılmış olur. Ama artılar eksileri götürdüğü için bu havasız durumu görmezden gelebiliriz.

3D Printer’lar doktorlara kırık ve çıkık konularında büyük bir kolaylık kazandırıyor. Ayrıca, tamamen kırılan bölgeye özel kişiselleştirilmiş geçirgen bir yapı ile esnek özel dökümler elde edilmesine olanak sağlıyor. Öncelikle, 3D Scanner’lar ile kırık bölge taranıyor. Daha sonra döküm 3D Printer’da üretilip uygulanıyor. Böylece hem temizlenebilir, hava alan hem de şık, güzel görünümlü bir döküm elde ediliyor. Tamam üzerine imza atıp anı bırakmak pek mümkün değil :)

Son olarak belirtmekte fayda var; yapılan son araştırmalara göre 3D Printer’lardan üretilen dökümler geleneksel metotlarla elde edilen dökümlere göre 40-80% oranında kırılan bölgenin daha hızlı kaynamasına yardımcı oluyor. Detaylar için buraya göz atabilirsiniz.

2.3D Yazıcılardan Silah Üretimi

Silah bulundurma ve taşıma konusunda endişeleri olan ülkeler 3D Printer ile birlikte yeni yapılanmalar içerisine girmeleri gerekecek. Çünkü 3D Printer’lar size kendi silahlarınızı yapabilmenize olanak sağlıyor. ABS malzemesi yapılan silahlar her ne kadar plastik olsa da oldukça sağlam ve güçlü. Liberator bu konuda önemli bir popülerliğe sahip bir prototip. Eğer kişisel silahlanmanın yeni boyutunu kavramak isterseniz bu prototip’i muhakkak incelemesini tavsiye ederim. (Aşağıda bir videosunu da ekledim.) Daha büyük ölçekte de, USA ordusunun da bu konuda çeşitli araştırmalar yaptığını da biliyoruz.

3.Protez

3D Printer’lar protez üretimi ile de diğer önemli sağlık sorunlarından birine yanıt verecek. Son yapılan araştırmalar ile birlikte, özellikle protez üretimindeki ekonomik sıkıntıları 3D yazıcılar ile aşmak mümkün olacak. Bu konuda en ümit veren örneklerden biri; “Cyborg Beast”. Baskı kaynak dosyalarını ücretsiz olarak indirebileceğiniz bu protez elde, tüm parmaklar doğal bir el gibi hareket edebiliyor ve üretimi yaklaşık olarak sadece $50 mal oluyor. Bu konuda daha cesaret verici sözcükleri ve başarılı örnekleri Dean Kamen’ın Ted konuşmasından da dinleyebilirsiniz.

4.Yaşayan Organlar

Çaresiz kaldığımız sağlık problemlerinden bir diğeri de organ yetmezliği ve organ nakli. Her gün yüzlerce insan ne yazık ki yeni organ arayışına giriyor. Yine her gün yüzlerce insan organ bulamadığı için ölüyor, az sayıda şanslı organ bulanlarda immüm (bağışıklık) sisteminin uyumsuzluğundan dolayı yeni organ için red alıyorlar. Süreç oldukça riskli ve belirsiz. Ama bu konuda yapılan bazı araştırmalar oldukça ümit taşıyor. Yapılan bu araştırmalar ile birlikte en azından organın dış kabuk yapısı kurgulanabiliyor. Ayrıca böbrek üretimi konusunda da önemli yol kat edildi. Fakat tabii henüz mükemmel uyum sağlayan bir organ yok. Ama 3D yazıcılar, organlar konusunda doktorların deneyim kazanma noktasında oldukça yardımcı oluyorlar. Örneğin kalp ameliyatı gibi zor durumlarda pratik yapabilmesine olanak sağlıyor.

5.Laboratuvar ortamında üretilen yiyecekler (Lab-Grown Meat)

Organ üretimi gibi oldukça heyecan uyandıran başka bir çalışma da yeme-içme alanında devam ediyor. Lafı uzatmadan direk yazayım; “3D Printer’lar ile kendi yiyecek ve içecek malzemelerimizi üretebileceğiniz.” Evet, kendi öğlen yemeğinizi 3D yazıcınız hazırlayacak!

Bu alanda yapılan çalışmalar daha çok et üretimi üzerine odaklanıyor.  Ağız sulandıran, lezzetli bir et oldukça pahalı ve etik koşullara uygun değil. Şu an için 3D Printer’larda aynı yaklaşımı kullanıyorlar. Fakat zaman içerisinde gelişen teknoloji ve değişen şartlarla birlikte çeşitli yiyeceklerin yazılardan üretimi mümkün olacak gibi.

Bu konuda en ümit vaad eden gelişmelerden biri büyük yatırımcıların bu konuya verdiği destek. Paypal’ın kurucusu Peter Thiel, Modern Meadow adında bir girişime tam $350.000 yatırım yaptı.

Bu konuda da Andras Forgacs’ın “Hayvanları öldürmeden deri ve et üretimi” başlıklı Ted konuşmasını dinleyebilirsiniz.

Şu haliyle 3D yazıcılar, her ne kadar ağır ve hantal olsalar bile geleceğe dair çok önemli ve değerli umutlarımızın pekişmesine sebep oluyorlar. O nedenle takip etmekte ve emin adımlarla izlemekte oldukça fayda var. Hatta imkanınız varsa alıp kullanmanız veya kullanabileceğiniz bir yerlere gitmeniz bile oldukça vizyon açıcı…

 

 

 

 .

Yazıyla ilgili Etiketler

Bu yazıya özgürce yorum yazabilirsin!
Haydi birşeyler yazmaya başla...


View Sidebar